Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Blucina Info Různé tipy Jak na živnostenský list
Akce dokumentů

Jak na živnostenský list

Autor: SprávcePoslední změna: Sobota 11.10.2008 00:38

 

Jak postupovat při žádosti o vydání živnostenského listu.
První věcí, kterou musíte mít, je Výpis z rejstříku trestů ne starší tří měsíců. Požádat o něj můžete poštou, či osobní návštěvou instituce příznačně nazvané Rejstřík trestů. Osobní návštěva je samozřejmě nejrychlejší řešení.

 

Poštou je nutné zaslat ověřenou Žádost o výpis z rejstříku trestů. Toto ověření zajistíte na městském úřadě, obecním úřadě či nějakém podobném místě. K tomu budete potřebovat poštovní kolek v hodnotě Kč 50,-, rodný list (pokud nejdete např. na matriku v místě bydliště) a občanský průkaz. Po ověření Vám pracovníci daného úřadu danou žádost rádi odešlou. No a po dvou až třech týdnech se na v žádosti uvedené adrese můžete těšit na výpis z rejstříku trestů.

Na matrice na Městském úřadě v místě bydliště a vše proběhlo bez nejmenších problémů.

Dalším krokem je vybrat si specifikovanou živnost, kterou potřebujete dle přehledu živností a vyplníte  formuláře Ohlášení živnosti pro fyzické osoby, které zanesete na Živnostenský úřad, a to nejlépe ve spádové oblasti vašeho bydliště(u nás Židlochovice. Za vyřízení zaplatíte nepatrný správní poplatek  a pokud vám bude přát štěstí, váš živnostenský list si odnesete sebou domů. Jinak si na něj budete muset pár dní počkat.

Další kroky vás zavedou na Finanční úřad ve spádové oblasti vašeho trvalého bydliště (Brno), kde se musíte zaregistrovat. Doporučuji předem založit nějaké bankovní konto, které budete používat pro podnikání. Plně vyhovující je např. konto u GE money Bank, nebo kdekoli jinde, Sporožirový účet, nemají na FÚ moc rádi.

Na Finančním úřadě na vás vychrlí spoustu jistě zajímavých věcí, tedy např. jestli se chcete stát plátci DPH, jestli se chcete přihlásit k dani silniční, dani srážkové a zálohové apod. Je toho hodně a vy se musíte rozhodnout, pokud se chcete na Finančním úřadě ještě při této návštěvě zaregistrovat. Pokud se ovšem rozhodnete zaregistrovat např k platbě DPH (což nemusíte), odnesete si z Finančního úřadu i identifikaci DIČ, které bude shodné s vaším rodným číslem s předponou CZ (např. CZ7269611222).

Běžně se registrovat nemusíte, ale postupem času je možné se doregistrovat k dani srážkové a zálohové, aby jste mohli například platit brigádníkům.

To ještě není vše. Do 8 dnů od data registrace na finančním úřadě se musíte zaregistrovat na VZP a na České správě sociálního zabezpečení. Naštěstí se tyhle dvě instituce dají obejít v jednom dni, pokud vás někde nepotká velká fronta.

No a pokud tohle všechno zvládnete, můžete poslat první fakturu vašemu oblíbenému zaměstnavateli.
Není to báječné, být pánem vašich vydělaných peněz?

« říjen 2017 »
Ne Po Út St Čt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31